Unity OMS
Charakterystyka unitów OMS
Unity z rękawami zawieszonymi "od góry"
Unity z rękawami zawieszonymi "od dołu"
Krzesełka stomatologiczne
Kolory tapicerek
Opis podłączeń
Specyfikacja wybranych modeli unitów
Kompresory EKOM
Systemy ssące METASYS
Mikroskopy KAPS
Dezynfekcja i Higiena METASYS
Lampy Bakteriobójcze KOVER
Charakterystyka unitów OMS
Unity stomatologiczne OMS wyróżniają się rozwiązaniami, które umożliwiają stosowanie wszelkich zasad ergonomii podczas wykonywania zabiegów przez zespół stomatologiczny.
Stolik lekarza
- Stolik z końcówkami jest umocowany na pantograficznym ramieniu o bardzo szerokim zasięgu ruchu we wszystkich kierunkach i jest znakomicie wyważony.
- Umożliwia pracę od tyłu i z boku pacjenta w warunkach pełnego komfortu pod względem ergonomii.
- Wszystkie narzędzia mają sprej o indywidualnie regulowanej intensywności, a turbiny tzw. "chip blower".
- Stolik lekarza może być wyposażony od trzech do sześciu rękawów roboczych, zależnie od modelu stolika.
- Uchwyt do przesuwania stolika jest umieszczony pod panelem sterowania. Ma on optymalne z punktu widzenia ergonomii położenie.
- Pod stolikiem może być zależnie od potrzeby umieszczona taca na narzędzia o wymiarach standardowych 28 x 25 cm lub taca o zwiększonej wielkości 37 x 27 cm.
- Długość ramion utrzymujących stolik z końcówkami umożliwia szeroki zasięg ruchu w kierunku poziomym i pionowym. Wyważenie może być z regulowane zależnie od ciężaru stolika.
- Hamulec cierny zmienia czułość tego wyważenia, gdy ulega zmianie ciężar narzędzi znajdujących się na tacy.
- Lewą częsć stolika stanowią moduły mechanizmów ruchowych narzędzi. Standardowo unit wyposażony jest w pięć takich modułów, nawet jeśli zainstalowanych jest mniej końcówek. Ułatwia to rozbudowywanie unitu w razie potrzeby. Możliwe jest także zamontowanie szóstego modułu ( Linea Esse, Linea Patavium ) a użytkownik może zaplanować rozmieszczenie końcówek na stoliku.
- Panel do regulacji spreju w końcówkach umieszczony jest pod stolikiem i podzielony na moduły. Wygodnym pokrętłem reguluje się dopływ wody. Przepływ powietrza nastawiany jest przy pomocy zewnętrznych śrub regulacyjnych, co zapobiega przypadkowej zmianie nastawień.
Blok spluwaczki
- W zależności od modelu unitu spluwaczka może być odchylana w całości do 90º ( Linea Esse, Patavium, Carving ) dając możliwość uzyskania dużej przestrzeni od strony asysty lub zaopatrzona w miskę - „tumbę" - z możliwością obrotu w zakresie 180º ( Virtuosus, Carving oraz Universal ).
- Miska spluwaczki wykonana jest z utwardzanej porcelany a jej opływowy kształt ułatwia mycie i dezynfekcję.
- Spluwaczka może być zaopatrzona w stolik dla asysty z dodatkowymi narzędziami (np. strzykawką czy lampą polimeryzacyjną) oraz chirurgicznym ssakiem.
- Dzięki dużemu zasięgowi ruchu pantograficzno-obrotowego ramienia, stolik asysty może być przesuwany w położenie dogodne dla lekarza przy dowolnej pozycji pracy, w tym także gdy lekarz pracuje w pozycji pomiędzy godziną 11-tą a 12-tą.
- Przewody ssaka oraz wylewki do napełniania szklanki i spłukiwania spluwaczki dają się łatwo wyjmować .
- Spłukiwanie spluwaczki i napełnianie szklanki włączane są przyciskami na stoliku lekarza i stoliku asysty.
- Spluwaczka może mieć wbudowany separator amalgamatu.
Fotel
- Firma OMS produkuje fotele elektromechaniczne, których konstrukcja oparta jest na dwóch silnikach elektrycznych - podnoszenie i opuszczanie fotela oraz rozkładanie i składanie oparcia.
- Fotele OMS realizują wszystkie założone funkcje dla pacjentów o wadze do 200 kg.
- Mają wąską podstawę i specjalny kształt oparcia ( wzór prawnie zastrzeżony przez OMS ). Umożliwia to bardzo bliskie podejście do pacjenta zarówno gdy zabieg wykonywany jest w pozycji „ na godz. 12, lub na „4 ręce„ ( wystarczająca przestrzeń dla nóg lekarza i asysty ) jak również z prawej strony pacjenta. Zapobiega to przeciążaniu kręgosłupa lekarza, czyniąc jego pracę łatwiejszą i zdrowszą.
- Dzięki bardzo małej wysokości minimalnej wygodne dla dzieci, osób starszych lub niepełnosprawnych.
- Specjalna nakładka na siedzenie ułatwia wykonywanie zabiegów nawet u bardzo małych dzieci.
- Zgodnie z zasadami ergonomii fotel jest sterowany m.in. za pomocą sterownika nożnego.
- Automatyczna blokada uniemożliwia jakikolwiek ruch fotela, gdy włączone jest jedno z narzędzi na stoliku.
- Specjalna dodatkowa blokada (patent OMS) uniemożliwia ruch fotela, gdy lekarz pracuje narzędziami innymi niż znajdującymi się na stoliku lekarza np. kiedy wykonywany jest zabieg chirurgiczny.
Sterownik nożny
- Wszystkie narzędzia obrotowe jak również ruchy oparcia i całego fotela są uruchamiane i regulowane tylko jednym sterownikiem nożnym.
- Przesuwając dźwignię sterownika ze strony lewej na prawą zwiększamy prędkość obrotową mikrosilnika od minimalnej do maksymalnej.
Dla turbin regulacja prędkości obrotowej jest również możliwa. - Przy wychyleniu dźwigni maksymalnie w prawo mikrosilnik osiąga maksymalną prędkość nastawioną wstępnie. Nie musi to być absolutna prędkość maksymalna tego mikrosilnika.
- Naciśnięcie dźwigni do dołu w położeniu zerowym uruchamia chip-blower, czyli dmuchawkę w końcówce.
- Konstrukcja sterownika umożliwia wychylenie dźwigni sterującej obrotami końcówek tylko na bok, co pozwala na pracę bez spreju oraz wychylenie w bok z jednoczesnym naciskaniem w dół, aby pracować ze sprejem.
Możliwość włączenia lub wyłączenia spreju w mikrosilniku i skalerze zapewnia ponadto klawiatura sterowania na stoliku, co stanowi zabezpieczenie przed niezamierzonym działaniem gdy użytkownik chce pracować bez spreju. - Ważną zaletą jest możliwość sterowania ruchem fotela pacjenta. Unika się dzięki temu sterowania ręcznego, co jest korzystne z punktu widzenia ergonomii i higieny.
Eliminuje to także potrzebę spoglądania na przyciski sterujące znajdujące się w podstawie fotela, co jest szczególni niedogodne, gdy pacjent jest w pozycji poziomej. - Sterownik nożny posiada opatentowany system zapobiegający przypadkowemu ruchowi fotela. Podczas pracy jakiegokolwiek narzędzia na stoliku fotel jest automatycznie unieruchamiany.
- Są jednak zabiegi, w których nie używa się końcówek. Przy takim zabiegu fotel pacjenta może być również na stałe unieruchomiony.
- Kiedy wszystkie narzędzia pozostają na stoliku sterownik nie działa. Poruszony przypadkowo nie może uruchomić żadnej końcówki.
- Podniesienie końcówki obrotowej powoduje uruchomienie sterownika jedynie do sterowania tej właśnie końcówki.
Inne końcówki nawet po wyjęciu z uchwytów nie mogą wtedy działać. Umożliwia to asyście wymianę narzędzi lub wierteł, podczas gdy lekarz wciąż używa pierwszej wyjętej końcówki.